Skip to content

Instrumenty muzyczne

Instrumenty muzyczne

Pielęgnacja instrumentów za pomocą nawilżacza powietrza Venta

Instrumenty muzyczne są wiernymi towarzyszami muzyków zarówno na scenie, jak i w studiu nagraniowym. Mogą też po prostu wyrażać osobistą pasję. Jeden instrument, taki jak skrzypce czy gitara, często towarzyszy muzykowi przez wiele lat, a czasem nawet przez całe życie. Właściciele instrumentów zazwyczaj mają do nich szczególny, osobisty stosunek. Znajduje to odzwierciedlenie w starannej pielęgnacji ukochanych skarbów. Wszystko jedno, czy mówimy o wiolonczeli, kontrabasie czy fortepianie – każdy instrument reaguje na zmianę warunków klimatycznych w pomieszczeniu, np. na różnice temperatur czy względną wilgotność powietrza.

Staranna pielęgnacja i optymalne warunki przechowywania mają decydujące znaczenie dla jakości dźwięku i długotrwałej radości z użytkowania instrumentu. Aby więc instrument muzyczny, często bardzo kosztowny, niezawodnie służył przez jak najdłuższy czas, powinien być przechowywany w miejscu o odpowiednim klimacie. Szczególnie zimą, podczas okresu grzewczego, istnieje niebezpieczeństwo, że w pomieszczeniach, w których odbywają się próby, powietrze będzie wysuszone. Problem ten może występować zarówno w domu, jak i w studiu muzycznym. A przecież suche powietrze może trwale uszkodzić instrument!

I tu w grę wchodzi nawilżacz powietrza Venta – dba on o idealne nawilżenie powietrza poprzez odparowywanie zimnej wody i tworzy optymalny klimat w pomieszczeniu, w którym znajduje się Państwa ulubiony instrument.

Dlaczego wilgotność powietrza jest tak ważna dla instrumentów?

Instrumenty muzyczne są bardzo wrażliwe na rozmaite czynniki. Korpusy instrumentów strunowych, takich jak np. gitary akustyczne, wykonane są z cienkich płyt drewnianych.

Wierzch, spód instrumentu, a także gryf i podstrunnica wykazują dużą wrażliwość na wahania temperatury i zmiany wilgotności powietrza. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt duża, może dojść do rozklejenia precyzyjnie połączonych ze sobą elementów drewnianych. Jeśli zbyt niska, mogą pojawić się rysy, a nawet pęknięcia!

Pielęgnacja instrumentów za pomocą nawilżacza powietrza Venta


Nawilżacz powietrza Venta działa na zasadzie odparowywania zimnej wody i dba o idealną wilgotność w pomieszczeniach, w których przechowują Państwo swój instrument muzyczny. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym nawilżacz powietrza wzbogaca suche powietrze grzewcze o dobroczynną wilgoć, która jest nieodzowna w pielęgnacji instrumentu. Nawilżacz powietrza Venta utrzymuje w pomieszczeniu stałą wilgotność na poziomie od 45% do 55%. Są to optymalne warunki do przechowywania instrumentów muzycznych.

Nawet duże instrumenty muzyczne, takie jak np. fortepian, mogą być pielęgnowane przy zastosowaniu nawilżacza powietrza. Dzięki zasadzie parowania zimnej wody powietrze w otoczeniu zawsze jest prawidłowo nawilżone.

Instrumenty muzyczne

Pierwsze oznaki złego wpływu nieodpowiedniego powietrza można zauważyć na podstawie zmian w brzmieniu. Właściciel ma wówczas wrażenie, jakby grał na nieswoim instrumencie, który inaczej brzmi, a czasem wydaje się nawet nie pasować do ręki. Początkowo pomagać może częstsze strojenie instrumentu, ale zmiany mogą być trwałe i wynikać właśnie z niekorzystnych warunków klimatycznych w pomieszczeniu.

To, jak bardzo instrumenty zmieniają się pod wpływem wilgotności powietrza, zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Drewno jest materiałem żywym, który reaguje na otoczenie. Nawet jeśli drzewo, z którego została zbudowana gitara lub fortepian, zostało ścięte przed 50 laty, drewno nadal pracuje.

Jeśli wilgotność powietrza wzrasta, drewno się rozciąga. Jeśli powietrze staje się suche, drewno kurczy się. Jeśli więc gitara lub kontrabas są przechowywane w pomieszczeniu, w którym panuje zbyt niska wilgotność powietrza, elementy instrumentu kurczą się i zmniejszają swoją objętość. Gdy przesuną Państwo palcami po elementach drewnianych wysuszonego instrumentu, da się wyczuć, że mimo warstwy lakieru, drewniana powierzchnia stała się nieprzyjemna w dotyku. Poprzez kurczenie się podstrunnicy brzegi instrumentu mogły stać się szorstkie – to znak, że instrument jest niedostatecznie nawilżony. Takie objawy wskazują na ostatni moment, kiedy instrument można jeszcze uratować poprzez zmianę wilgotności powietrza.

Jeśli oznaki wysuszenia zostaną przeoczone i instrument w dalszym ciągu będzie przechowywany w wysuszonym pomieszczeniu, wkrótce pojawią się poważne uszkodzenia, które będzie można usunąć jedynie w specjalistycznym serwisie. Zwykle lekko wypukłe kształty górnej i dolnej części instrumentów smyczkowych stopniowo zaczynają się wyginać i po jakimś czasie stają się wklęsłe. Na powierzchni pojawiają się rysy, lakier zaczyna pękać, a w dalszej części pęknięciom może ulec korpus instrumentu.

Profesjonalni muzycy wiedzą, że tego typu usterek nie da się naprawić samodzielnie, a także, że ich usunięcie może wiązać się z wysokimi kosztami. Dlatego starają się oni zawczasu zadbać zarówno o same instrumenty, jak i o odpowiednią wilgotność pomieszczeń, w których są one przechowywane lub używane. Nawet w przypadku instrumentów nieco mniej wrażliwych, takich jak gitara basowa lub elektryczna, niekorzystne warunki klimatyczne w pomieszczeniu mogą spowodować, że niektóre elementy będą ulegały wykrzywieniu lub rdzewieniu.

Darmowa wysyłka od 300 zł

Darmowa wysyłka od 300 zł

Bezpieczne zakupy

Bezpieczne zakupy

14-dniowe prawo zwrotu

14-dniowe prawo zwrotu