Skip to content

CIESZ SIĘ WŁAŚCIWĄ ATMOSFERĄ W SWOIM DOMU

Większość dnia spędzamy zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych, i to nie tylko podczas chłodów. Nawet latem duża część dnia upływa nam w biurze lub w domu. Zapewnienie w nich odpowiedniej, zdrowej atmosfery jest więc kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia. Jaka jednak atmosfera w pomieszczeniu jest dla nas najlepsza i jak można ją poprawić?
WŁAŚCIWA ATMOSFERA POMIESZCZENIA
WŁAŚCIWA ATMOSFERA POMIESZCZENIA
O atmosferze w pomieszczeniu, jej korzystnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie decydują różnorodne czynniki. Rzecz jasna decydujący wpływ ma panująca w nim temperatura – nie tylko jednak samego pomieszczenia, lecz także znajdujących się w nim powierzchni, takich jak podłoga, ściany i meble. Ważnym czynnikiem decydującym o naszym samopoczuciu jest również oświetlenie: ilość wpadającego do środka światła dziennego i barwa sztucznego oświetlenia. Na komfort przebywania we wnętrzu duży wpływ ma także poziom hałasu otoczenia. Ogromny wpływ na atmosferę w pomieszczeniu ma, rzecz jasna, jakość powietrza, o której decyduje poziom jego wilgotności oraz cyrkulacja. Złą jakość powietrza mogą powodować nieprzyjemne zapachy, chemikalia oraz szkodliwe substancje, wydzielane przez meble i wykładziny.
CZYNNIKI DECYDUJĄCE O IDEALNEJ ATMOSFERZE POMIESZCZENIA
O tym, jak odbieramy atmosferę w pomieszczeniu, w dużym stopniu decydują nasze subiektywne odczucia. Istnieją jednak obiektywne parametry, na podstawie których definiuje się klimat we wnętrzu. Są to temperatura i wilgotność, łatwo mierzalne za pomocą termometru i higrometru. Pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, wymagają odmiennych zakresów temperatur. Większość ludzi czuje się najlepiej, jeśli w salonie i kuchni panuje temperatura 19-21°C, ale w łazience woli już wyższą – 23°C. Z kolei najlepsza temperatura w sypialni to 16-18°C. Należy jednak pamiętać, że temperatura niższa niż 14-16°C sprzyja kondensacji pary wodnej, co prowadzi do rozwoju pleśni, mającej fatalny wpływ na jakość powietrza. Aby zapewnić we wnętrzu poczucie komfortu, należy utrzymywać w nim stały poziom wilgotności względnej 40-60%. Nie zawsze jest to jednak łatwe, zwłaszcza zimą, przy zamkniętych oknach i włączonym ogrzewaniu.
CZYNNIKI DECYDUJĄCE O IDEALNEJ ATMOSFERZE POMIESZCZENIA
JAK POPRAWIĆ KLIMAT WE WNĘTRZU?
JAK POPRAWIĆ KLIMAT WE WNĘTRZU?
Często wystarczy mały krok, by osiągnąć doskonałe rezultaty. Ot, choćby otwarcie okien kilka razy dziennie, by przewietrzyć pomieszczenie – wystarczy wypuścić zużyte powietrze i wpuścić do środka świeże, co pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i zapobiega rozwojowi pleśni. Jest to doskonała metoda, zwłaszcza zimą. Należy jednak pamiętać, że lepsze rezultaty przynosi otwarcie okien na oścież na kilka minut (od pięciu do dziesięciu), niż uchylenie ich na dłuższy czas. Jedną z metod poprawienia atmosfery w pomieszczeniu jest ustawienie w nim roślin doniczkowych, co znacząco poprawia jakość powietrza i estetykę wnętrza. Rośliny wielkolistne, takie jak trawa cypryjska czy paprocie, zwiększają poziom wilgotności, niektóre – na przykład bluszcz, zielistka czy fikus – usuwają też szkodliwe substancje z powietrza. Inną metodą jest zastosowanie oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Urządzenia z rodziny Venta Airwasher działają bez użycia mat i filtrów, zamiast których wykorzystuje się sprawdzoną metodę zimnego parowania. Wiatrak kieruje powietrze z otoczenia do środka napełnionego wodą urządzenia Airwasher, gdzie przepływa przez specjalnie zaprojektowane dyski wielotarczowe; z ich powierzchni bezpośrednio do pomieszczenia uwalniane jest wolne od zanieczyszczeń, nawilżone powietrze. W tym samym czasie tarcze wychwytują szkodliwe substancje, takie jak kurz i pyłki roślin, które zostają następnie spłukane z ich powierzchni, by pozostać w urządzeniu.
pomieszczenia1
SYPIALNIA
Chcesz się dobrze czuć w strefie odpoczynku.

Tutaj znajdziesz rozwiązanie dla swojej sypialni!
pomieszczenia3
SALON
Chcesz, aby powietrze w twoim domu było zdrowe przez całą dobę?

Tutaj znajdziesz rozwiązanie dla swojego salonu!
pomieszczenia2
BIURO
W biurze możesz zapewnić korzystną dla zdrowia wilgotność i odpowiednią atmosferę, dzięki czemu poprawisz samopoczucie pracowników.

Tutaj znajdziesz rozwiązanie dla swojego biura!
pomieszczenia4
DO DUŻYCH POWIERZCHNI
W swoim przestronnym domu szukasz komfortu.

Tutaj znajdziesz rozwiązanie dla dużych pomieszczeń!
pomieszczenia5
POKÓJ DZIECKA
W pokoju dziecinnym chcesz zapewnić korzystną dla zdrowia atmosferę.

Znajdź rozwiązanie do pokoju Twojego dziecka!
pomieszczenia2
INSTRUMENTY MUZYCZNE
Niezakłócona radość z muzyki dzięki nawilżonemu powietrzu.

Znajdź rozwiązanie dla Twoich instrumentów muzycznych!
Darmowa wysyłka od 300 zł

Darmowa wysyłka od 300 zł

Bezpieczne zakupy

Bezpieczne zakupy

14-dniowe prawo zwrotu

14-dniowe prawo zwrotu